Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie negatywnie zaopiniowała wniosek komisji rewizyjnej gminy Dźwierzuty o nieudzielenie absolutorium wójtowi Czesławowi Wierzukowi. Radni podejmą decyzję na sesji 21 maja.

RIO broni wójta

Zarzuty komisji

Chociaż minął już ustawowy termin, Rada Gminy Dźwierzuty nie wypowiedziała się jeszcze w sprawie udzielenia, bądź nie, absolutorium wójtowi Wierzukowi.

Podczas ostatniej sesji nie doszło do głosowania w tej sprawie, bo zbyt późno zostały wysłane dokumenty do Regionalnej Komisji Obrachunkowej.

Przypomnijmy, że komisja rewizyjna jest przeciwna udzieleniu absolutorium. Zarzuca wójtowi m.in. opieszałe realizowanie uchwał, niskie w stosunku do przyjętego planu ściąganie środków z zewnątrz i wprowadzanie do budżetu niezatwierdzonych przez radę zadań.

Zarzuty do komisji

Ostatniego dnia kwietnia wniosek komisji rewizyjnej zaopiniowała, co jest niezbędnym wymogiem przed głosowaniem radnych, Regionalna Izba Obrachunkowa. Jej skład orzekający nie potwierdził zarzutów postawionych wójtowi. RIO wytknęła za to szereg błędów komisji rewizyjnej. Stwierdziła np., że w swoich zarzutach i zastrzeżeniach komisja nie sięga po konkretne przykłady, nie wskazuje w jakich sytuacjach wójt realizując budżet zachował się niegospodarnie.

Powołując się na ustawę o samorządzie gminnym RIO zauważyła, że skuteczność w pozyskiwaniu środków z zewnątrz nie powinna mieć wpływu na decyzję o udzieleniu, bądź nie, absolutorium. Powołując się na cytaty z pisma komisji rewizyjnej: "ratować finanse gminy", "otchłań kredytów", "licytacja przez komornika", RIO zauważa, że nie są one poparte faktami, wyliczeniami czy wskaźnikami, a w związku z tym są bezpodstawne i mogą negatywnie wpływać na ocenę gminy przez banki.

Skład Orzekający negatywnie opiniując wniosek komisji rewizyjnej o nieudzieleniu absolutorium zauważa, że został on podjęty z innych przyczyn niż ocena wykonania budżetu, a tymczasem w myśl obowiązujących przepisów instytucja absolutorium polega wyłącznie na tej ocenie. Uwagi oceniających nie uszła rozbieżność dat na przesłanych jej z Dźwierzut dokumentach komisji rewizyjnej: 10 kwietnia br. - wniosek o nieudzielenie absolutorium, 14 kwietnia br. - opinia w sprawie wykonania budżetu.

Od powyższej uchwały przysługuje prawo do odwołania w ciągu 14 dni.

Dziwne pismo

Argumenty RIO nie przekonują przewodniczącego komisji rewizyjnej Jarosława Śmieciucha.

- To dziwne pismo - komentuje stanowisko izby obrachunkowej. - Wychodzi na to, że radę trzeba rozwiązać, bo tylko wójt ma prawo do budżetu, a przecież ustawa o samorządzie daje radom gminnym bardzo duże uprawnienia.

Irytują go uwagi kierowane do komisji.

- Oni by chcieli, żebyśmy byli fachowcami z NIK-u, a my tylko jesteśmy radnymi. Mówimy o naszych wątpliwościach. Wolimy dmuchać na zimne, niż później obudzić się jak niejedna gmina w Polsce - mówi Jarosław Śmieciuch powołując się zadłużenie gminy z końca ubr. wynoszące 36,3%. - Przypuszczam, że będziemy trzymać się swego zdania - odpowiada na pytanie, czy opinia RIO wpłynie na zmianę stanowiska komisji rewizyjnej.

Bez insynuacji

Wójt Wierzuk opinię izby obrachunkowej przyjmuje z satysfakcją.

- Podeszła ona do sprawy merytorycznie, nie zajmując się insynuacjami - mówi wójt i podkreśla, że gmina Dźwierzuty jest chyba jedyną w Polsce, w której do głosowania nad absolutorium nie przystąpiono przed 30 kwietnia.

- Po tym terminie uchwała w tej sprawie będzie nieważna - sugeruje wójt, przyznając jednak, że głosy na ten temat są podzielone.

Pierwszy krok do referendum

Jeśli nieprzychylna wójtowym rządom większość rady zagłosuje za nieudzieleniem mu absolutorium, a opóźnione o trzy tygodnie głosowanie stanie się prawomocne, będzie to pierwszy krok na drodze do rozpisania referendum o odwołania wójta. Uchwałę w tej sprawie radni głosować będą nie wcześniej niż dwa tygodnie po podjęciu uchwały o nieudzieleniu absolutorium.

(o)

2004.05.19