Wśród chorób cywilizacyjnych, które w dzisiejszych czasach dotykają ludzi, najbardziej rozpowszechnione jest nadciśnienie tętnicze. W Polsce choruje na nie 32% społeczeństwa w wieku od 18 do 80 lat. To znaczy, że prawie co trzecia dorosła osoba ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Diagnostyka nadciśnienia jest bardzo prosta.

O nadciśnieniu tętniczymNie są potrzebne specjalistyczne badania, na które trzeba czekać w długich kolejkach. Wystarczy od czasu do czasu zmierzyć sobie ciśnienie aparatem. Dzisiaj takie aparaty są szeroko dostępne i znajdują się w większości domów. Mimo to wykrywalność nadciśnienia wynosi tylko 70%, oznacza to, że 30% osób z nadciśnieniem nie wie o tym, że jest poważnie chora. To zaskakujące, że można żyć z chorobą, którą można tak łatwo wykryć i nie być jej świadomym. Najczęściej dotyczy to osób, które są przekonane o swoim doskonałym zdrowiu. Dobrze się czują, nie mają żadnych dolegliwości, nie widzą potrzeby, aby wykonywać jakiekolwiek badania, a tym bardziej pójść do lekarza. Nie wiedząc nic o swojej chorobie, nie leczą się, nie zmieniają swojego stylu życia, a choroba postępuje, prowadząc do bardzo poważnych powikłań. Czasami zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy opowiadają, że byli na jakiejś imprezie, albo z wizytą u znajomych i tam ktoś wyciągnął aparat do mierzenia ciśnienia i zaczął wszystkim obecnym badać ciśnienie krwi.

No i okazało się, że ten właśnie mój pacjent, który dobrze się czuł, miał wysokie ciśnienie. To jest dobry pomysł, aby przy różnych okazjach, podczas spotkań towarzyskich badać sobie ciśnienie. Dzisiaj aparaty do pomiaru ciśnienia są coraz bardziej zautomatyzowane, badanie jest coraz prostsze, nawet osoby niemające nic wspólnego z medycyną mogą z łatwością dokonać takiego pomiaru. Wczesne wykrycie nadciśnienia i rozpoczęcie skutecznego leczenia może zapobiec tragedii w postaci zawału serca, udaru mózgu lub przedwczesnej śmierci. Nadciśnienie tętnicze przyspiesza rozwój miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca. Powoduje przerost mięśnia sercowego, co nasila objawy niedokrwienia serca, a także powiększenie komór serca, co może prowadzić do zaburzenia funkcji zastawek i powstania wady serca. Wysokie ciśnienie stanowi bardzo poważne ryzyko tak zwanych incydentów sercowo-naczyniowych, czyli zawału serca, udaru mózgu, nagłej śmierci sercowej. To ryzyko jest większe, niż ryzyko powodowane przez palenie papierosów. Na każdej paczce papierosów jest komunikat – „Palenie zabija”. Musimy pamiętać, że nadciśnienie zabija jeszcze skuteczniej.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.